MEETING POINT

Jaakko Autio & Akasaka · Yö Galleria, Helsinki · 23.–25.8.2024

In English

Jaakko Autio ja osallistuja istuvat EEG-datan ohjaaman digitaalisen hahmon äärellä Yö Galleriassa.
Meeting Point, Yö Galleria, Helsinki, 2024.

Meeting Point tutki taiteilijan, teoksen ja katsojan kohtaamista. Akasakan mustepiirrokset ja videoteos kohtasivat Jaakko Aution elävän EEG-esityksen, generatiivisen videon ja musiikin. Suomen- ja englanninkielinen kontemplatiivinen ohjaus kutsui kävijöitä viipymään teosten äärellä ja havainnoimaan omaa kokemustaan.

Nature Within: yhteinen palautekehä

Aution Nature Within -teoksessa EEG-lukijan mittaamat aivoaallot ohjasivat pistepilvestä muodostuvaa digitaalista kaksosta. Kuva muuttui reaaliajassa. Myös kävijät saattoivat käyttää lukijaa ja tutkia oman huomionsa, koettujen tunnetilojensa ja muuttuvan kuvan välisiä yhteyksiä. He saattoivat istua, liikkua tai tanssia muiden seuratessa projisointia.

Kuvan katsominen tuli osaksi kokemusta, joka vaikutti seuraavaan hetkeen. Huomio, kehollinen kokemus ja kuvan antama palaute muodostivat jatkuvan kehän. Autio liittää tämän prosessin meditaatioharjoitukseensa, erityisesti anapanasatissa syntyvään vastavuoroisuuteen hengityksen havainnoinnin ja sen kokemisen välillä.

Aikaa katsomiselle ja kuuntelemiselle

Langattomista kuulokkeista kuultiin kontemplatiivista ohjausta suomeksi ja englanniksi. Elävän esityksen ja videoprojisoinnin rinnalla ohjaus antoi aikaa ja tukea syventyvälle katsomiselle ja kuuntelemiselle. Akasakan mustepiirrokset ja videoteos Living the Question lähestyivät havaitsemista katsomisen ja taiteellisen prosessin kautta.

Kävijä katsoo Akasakan kehystettyjä teoksia valoisassa galleriassa.
Akasakan teoksia yhteisessä näyttelytilassa, Meeting Point, 2024.
Kävijä kuuntelee langattomilla kuulokkeilla gallerian avoimen oven vieressä.
Kontemplatiivista kuuntelemista langattomilla kuulokkeilla, Meeting Point, 2024.

Taiteilijoiden työskentely

Dokumentaatiovideo esittelee taiteilijat, heidän työskentelynsä ja Yö Gallerian näyttelyn.

Kirjoitus näyttelystä

Pia Adibe, 2024
Miltä mieli näyttää, kun sanat ja kuvat otetaan pois?

Adibe tutustui näyttelyyn ja kokeili myös EEG-teosta itse. Hänen esseensä lähestyy teoksia läsnäolon, katoavaisuuden ja prosessiontologian kautta ja pohtii, miten hetkellinen kokemus voi saada näkyvän muodon.

Lue Pia Adiben alkuperäinen essee (PDF, suomi ja englanti)

Jatkuva yhteistyö

Nature Within kehitettiin Outokummussa vuonna 2024 ja esitettiin ennen Meeting Pointia Joensuun Taidekeskus Ahjon Liekki-tilassa. Myöhemmin teos nähtiin Oulun Kehä-festivaalilla 17.–18.10.2025 ja Portugalin Oeirasissa One-to-One-festivaalilla 15.–16.11.2025.

Aution ja Akasakan yhteistyö jatkui RE-SOUNDissa, jossa sooloääni ja saksofoni kohdattiin Akasakan maalausten rinnalla. Autio käytti myös yhden maalauksen äärellä syventyessään tallennettua EEG-dataa aineistona säveltäessään musiikkia kyseiseen kuvaan.

Tekijät ja näyttely

Taiteilijat: Jaakko Autio ja Akasaka
Generatiivinen video, musiikki ja esitys: Jaakko Autio
Musteteokset: Akasaka
Videokuvaus: Hilla Väyrynen ja Jaakko Autio
Musiikkityöryhmä: Hilla Väyrynen ja Reetta Karhunen (laulu), Mika Seppänen (sello), Anna Voutilainen-Veijonen (saksofoni), Jaakko Autio (piano ja viulut)
Yhdistyskoordinaattori: Jussi-Pekka Lehtinen, Yö Galleria

Näyttelytiedot Yö Gallerian sivulla · Kaikki teokset